Start >> Gazeta >> ROK SZKOLNY 2009/2010 - WYDANIE 1 >> Ciekawostki wujka Kostki
Ciekawostki wujka Kostki
Gazeta

Czy wiesz, że:

- Rosyjskie czasopisma dla dzieci i młodzieży wychodzą już od ponad 200 lat. Pierwsze pismo – Lektura dziecięca dla serca i umysłu - ukazało się
 w Moskwie w 1777 roku i zawierało anegdoty, opowiadania, baśnie.

-W wieku XIX liczba periodyków dla młodego odbiorcy wynosiła 300 tytułów. Również wiek XX obfitował w tego typu gazety oraz czasopisma.
W 1924 roku powstała Murziłka, która do tej pory cieszy się ogromną popularnością.

-Obecnie do najbardziej poczytnych czasopism należą miesięczniki: Szkolna powieść – gazeta, Duża przerwa oraz Podrostek
-Dzięki internetowi rosyjskie dzieci oraz młodzież może zapoznać się z wirtualnymi czasopismami. Do najciekawszych stron w rosyjskim internecie / tzw. Runecie / należą:
www.solnet.ee, www.ladshka.ru, www.ladushki.ru, www.kinder.ru, www.teremoc.ru, www.kostyor.ru/nain.html

-Pierwsze mistrzostwa w łyżwiarstwie figurowym odbyły się w 1896 roku na lodowisku w Sankt Petersburgu.
  -Rosja jest największym państwem świata, zajmuje powierzchnię ponad 17 mln km².

-Moskwa jest stolicą Federacji Rosyjskiej. Została założona w 1147 roku przez księcia Jurija Dołgorukiego.

-Kreml to nie tylko siedziba rosyjskich władz państwowych, ale również zabytkowe obiekty, takie jak: Spbór Uspieński, Zbrojownia, Sobór Archangielski, Car – dzwon, Car – Armata.

-Najzimniejszym miejscem w Rosji jest wioska Ojmiakon / wschodnia Syberia /. W języku starojakuckim nazwa wioski oznacza „ siarczysty mróz „. Średnia temperatura w styczniu wynosi tam około -50º C.

-Do najbardziej znanych rosyjskich restauracji należą: Russkoje Bistro, Grabli, Trojka, Jolki – Pałki, MU – mu, w których mistrzowie sztuki kulinarnej przygotowują dania według starych receptur. W jadłospisie można znaleźć: prosię nadziewane kaszą gryczaną, zupę cara Piotra Wielkiego z pieczarkami, przepiórki zapiekane w dyni oraz wiele oryginalnych potraw.