Sejmik uczniowski

23 stycznia Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunem p. Kamilą Przeniosło zorganizował obrady Sejmiku Uczniowskiego pod hasłem " Agresja STOP- można inaczej". W obradach uczestniczyła również Dyrektor Szkoły, pani Iwona Misiek oraz pedagog szkolny, pani Anna Ostojska. Na podstawie wcześniejszych rozmów z koleżankami i kolegami z klas, wniosków, doświadczeń i obserwacji, reprezentanci klas III-VI zastanawiali się nad odpowiedziami na poniższe pytania:

• Dlaczego uczniowie w naszej szkole zachowują się agresywnie?
  • Czy uczniowie naszej szkoły potrafią w sposób pokojowy, bez zachowań agresywnych, rozwiązywać konflikty z rówieśnikami?
  • Jakie to sposoby?

Po przeanalizowaniu przyczyn zachowań agresywnych padły różne propozycje pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Uczniowie podali następujące przykłady:

• rozmowa
  • przeprosiny
  • przyznanie się do winy,
  • naśladowanie pozytywnych zachowań , akceptowanie ich, przyznawanie osobom pozytywnie zachowującym się  pozycje lidera w grupie,
  • brak akceptacji dla zachowań agresywnych
  • wspólne spędzanie czasu zamiast kłótni
  • ignorowanie zaczepek
  • wsparcie ze strony grupy

Na zakończenie sejmiku ustalono, iż uczniowie w klasach na godzinach wychowawczych również postarają się odpowiedzieć na omawiane pytania. Następnie wychowawcy zaprezentują im listę propozycji podanych podczas obrad, a uczniowie wskażą jakie odpowiedzi dla nich są najważniejsze.