header
animation
ANDRZEJKI
Gazeta
Andrzejki to wieczór hucznie świętowany w wigilie dnia świętego Andrzeja Apostoła (patrona Szkocji, Grecji, Rosji).

Znany jest w polskiej tradycji jako wieczór poświęcony wróżbom związanym z małżeństwem i miłością. Wróżby te pozwolą pannom na wydaniu poznać swego wybrańca oraz czas zamążpójścia.

Oczywiście wszystkie wróżby traktuje się z przymrużeniem oka i są jedynie okazją do świetnej zabawy w gronie przyjaciół.

Pierwotnie meżczyźni mieli swój wieczór - katarzynki (wypadał on w przeddzień dnia świętej Katarzyny, czyli 24 listopada).

Oto wróżby andrzejkowe, które mogą uświetnia Waszą zabawę:

Buciki
Ta wróżba polega na przekładaniu bucików. Dziewczyny ustawiają buty w szeregu, następnie kolejno je przekładają (but ostatni ustawiany jest na pierwszej pozycji). Ta panna, której but jako pierwszy dotrze do celu, ta pierwsza wyjdzie za mąż. Do wróżby potrzebne są buciki i minimum 2 osoby.

Los
Do tej wróżby potrzebujecie: małe karteczki, długopis lub coś do pisania. Na karteczkach zapisujecie różne imiona (dziewczyny – męskie, chłopcy – żeńskie). Jeśli ktoś wylosuje imię, np. ANETA, tak będzie nazywa jego żona.

Pies i smakołyki
Wróżba ta przeznaczona jest dla dziewczyn. Konieczne są: pies, smakołyki oraz co najmniej 2 dziewczyny (może być więcej).Ty i twoja przyjaciółka szykujecie smakołyk dla pieska. Stajecie naprzeciwko siebie i namawiacie pieska, by zjadł wasze "pyszności". Do której dziewczyny przyjdzie pierwszy, ta pierwsza wyjdzie za mąż. (Ina Kalamarz)

ŻYCZYMY MILEJ ZABAWY I FANTASTYCZNYCH ANDRZEJEK !!!