header
animation
Start >> Gazeta >> Rok szkolny 2015/16 >> T - jak tłusty czwartek
T - jak tłusty czwartek
Gazeta

4 lutego -  już po raz dziesiąty w naszej szkole, odbędzie się kulinarna impreza  – PĄCZEK KONTRA FAWOREK, na której będzie można popróbować domowych wypieków.

Jak mówi pewna legenda – Krakowem rządził kiedyś okrutny burmistrz Comber, który słynął z tego, że bardzo gnębił mieszkańców miasta. Stało się, że burmistrz zmarł i to w dodatku w tłusty czwartek. W mieście zapanowała wielka radość, a przekupki napiekły z tej okazji przeróżnych słodkości i częstowały nimi krakowian.  Dlatego tłusty czwartek był szczególnie obchodzony w grodzie Kraka przez przekupki, które na rynku urządzały tak zwanego combra.

W Polsce pączek zagościł dopiero w XVI wieku. Jednak w niczym nie przypominał lekkiej i puszystej kulki.  Ten szesnastowieczny nadziewany był boczkiem i słoniną, i był bardzo twardy. Dopiero pod koniec XVIII wieku przybrał formę zbliżoną do  współczesnych wypieków.  Według ludowej tradycji pączki jedzone w tłusty czwartek miały zapewniać latem ochronę przed ukąszeniami komarów.  A kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy / 60 sztuk /, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole.