header
animation
Start >> Gazeta >> Rok szkolny 2015/16 >> Świętowanie Nowego Roku
Świętowanie Nowego Roku
Gazeta

Starożytni Egipcjanie Nowy Rok obchodzili pod koniec  lipca. Zapewne jesteście trochę zdziwieni, ale ma to swoje wytłumaczenie. Po okresie upałów i suszy nadchodziła pora wylewu Nilu, czyli nowa, lepsza pora dla Egipcjan.Natomiast plemiona słowiańskie świętowały Nowy Rok w czasie wiosennego przesilenia – 23 marca. Właśnie w tym czasie matka  natura budziła się do życia. Celtowie  świętowali ten okres w październiku. U Celtów powitanie Nowego Roku było związane z pożegnaniem lata i nadejściem jesieni. Obecnie nie wszyscy obchodzą Nowy Rok 1 stycznia.  I tak Żydowski Nowy Rok obchodzony jest w październiku. Po specjalnym nabożeństwie żydzi zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której spożywa się  daktyle i słodkie ciasta, by nadchodzący rok był słodki.  Na stole musi być również ryba z głową, ponieważ jedno z noworocznych życzeń brzmi: Obyśmy byli głową a nie ogonem, co znaczy, że biesiadnikom życzy się dużo szczęścia i pomyślności, żeby byli pierwsi, a nie ostatni.             Muzułmański Nowy Rok przypada w marcu, ale muzułmanie nie świętują. Jedynie dzieci otrzymują od rodziców słodycze i małe prezenty. Od połowy stycznia do połowy lutego trwa Nowy Rok w Chinach. Ulicami podążają  różnobarwne korowody przebierańców z tańczącymi, kolorowymi smokami i lwami na czele. Nieodzowną częścią tych obchodów jest Festiwal Lampionów, czyli uliczny pochód. Biorący udział w pochodzie niosą małe latarenki oświetlające drogę  dla nadchodzącego roku.  Nie może zabraknąć różnokolorowych fajerwerków, które swymi wybuchami i barwą  mają odstraszyć złe, nieprzyjazne duchy.                                                                             W Szkocji Nowy Rok obchodzony jest 1 stycznia, ale panuje tu dość dziwny zwyczaj.  W tę noc podpala się beczki ze smołą i toczy ulicami miast.  Pali się stary rok i robi się miejsce dla nowego. Jest jeszcze jeden szkocki obyczaj – o północy Szkotki uważnie rozglądają się dookoła, wypatrując mężczyzn z ciemnymi włosami. Jeśli takiego wypatrzą, będą miały szczęście przez najbliższy rok.