header
animation
Start >> Gazeta >> Rok szkolny 2015/16 >> Toruń - miasto piernika i Mikołaja Kopernika
Toruń - miasto piernika i Mikołaja Kopernika
Gazeta

Najwybitniejszym toruńczykiem był Mikołaj Kopernik. Urodził się 19 lutego 1473 r. przy ulicy św. Anny / obecnie ulica Kopernika /. Jego ojciec był kupcem z Krakowa. W 1853 roku w Toruniu wzniesiono pomnik ku czci wielkiego astronoma. Jego imię nosi także miejscowy uniwersytet oraz producent najsłynniejszych pierników.

Już w XV w. kronikarz Jan Długosz zachwycał się toruńskimi piernikami. Zresztą nic dziwnego, bo tradycja wypieku tych smacznych ciasteczek jest niemal tak długa jak historia Torunia. Najsłynniejsze toruńskie pierniki to katarzynki o charakterystycznym kształcie chmurek. Legenda głosi, że wymyślił je skromny czeladnik, który zakochał się w córce swego mistrza – pięknej Katarzynie. Zrobił to po to aby podbić serce ukochanej i uznanie przyszłego teścia. W roku 1778 wypieczony został piernik dla carycy Katarzyny. Był gruby na 30 cm i miał około 2 metrów długości. Toruńskie słodkości uwielbiał też Fryderyk Chopin.                W mieście powstały dwa muzea piernika. Można w nich pod okiem wytrawnego mistrza sztuki piernikarskiej samodzielnie upiec smakołyk. Produkcja tych ciastek odbywa się według starych receptur i z użyciem tradycyjnych narzędzi. Gdy będziecie w mieście Kopernika to warto odwiedzić PLANETARIUM,  MŁYN WIEDZY, gdzie znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, np. czy zwierzęta widzą tak samo  jak ludzie? Znajduje się tutaj najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta. Warto zajrzeć do  MZEUM PODRÓŻNIKÓW. Bez biletu wyruszycie w dalekie podróże, zobaczycie etniczną biżuterię oraz prekolumbijską kolekcję ceramicznych figur.