header
animation
Start >> Gazeta >> ROK SZKOLNY 2009/2010 - WYDANIE 3 >> Scrabble czyli wszystko o układaniu liter
Scrabble czyli wszystko o układaniu liter
Gazeta

Wynalazcą tej najpopularniejszej gry, polegającej na układaniu liter w słowa, jest bezrobotny architekt amerykański ALFRED BUTTS. Pewnego razu wpadło mu w ręce opowiadanie Edgara Allana Poe Złoty żuk, którego fabuła opiera się na poszukiwaniach ukrytego skarbu. Bohater musiał złamać szyfr, w którym literom alfabetu odpowiadały znaki. To nasunęło Alfredowi pomysł opracowania gry językowej opartej na najczęściej używanych literach. W 1933 roku swój wynalazek Butts nazwał LEXIKO. Jednak żaden producent gier nie był zainteresowany jego promocją. Alfred zaczął działać na własną rękę. Przez miesiąc udało mu się sprzedać zaledwie dwa komplety. Dopiero w 1947 roku urzędnik państwowy James Brunot zagrał w LEXIKO ze swoją żoną. Zaproponował wówczas Alfredowi spółkę. Gra zmieniła nazwę na CRISS CROSS WORDS. Sześć lat później Brunot zmienił nazwę na SCRABBLE / NAZWA TA JEST ZASTRZEŻONA /. Od tej pory do amerykańskich sklepów z zabawkami trafiły setki tysięcy tej gry.