header
animation
Start >> Gazeta >> ROK SZKOLNY 2009/2010 - WYDANIE 3 >> Niezwykła historia bobu
Niezwykła historia bobu
Gazeta

Bób był znany i uprawiany już w Troi i na Krecie.

W Egipcie był to pokarm prostego ludu. Kapłani nie mogli go spożywać. Szczególny zakaz dotyczył kapłanów Izydy. Nie przeszkadzało to, by składać bób w ofierze bogom oraz zmarłym, a także urządzać tradycyjne stypy z bobem jako głównym daniem. W Grecji miał nawet swojego bożka – Kyamites. Natomiast w Europie Środkowej bób był jednym z podstawowych pokarmów aż do XVII wieku. Potem stopniowo zastąpiony został fasolą, kukurydzą i ziemniakami. Ale autorem najdziwniejszego podania o bobie jest wielki filozof i matematyk – Pitagoras, który uważał, że dusze ludzkie po śmierci przekształcają się w ziarenka bobu. Domagał się zatem od władz zakazu spożywania bobu, gdyż, jego zdaniem, miał on powodować zaćmienie mózgu i otępienie.