Start >> Bezpieczeństwo >> Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Drodzy Rodzice i drogie Dzieci !

Śląscy policjanci w codziennej służbie, przez okres letni będą patrolować rejony akwenów wodnych, jak również uczulają kierowników ośrodków wypoczynkowych i kąpielisk na właściwą organizację służb ratowniczych.

Pamiętajmy jednak, że o tragedię nie trudno - wszystko trwa krótką chwilę.

Poniżej zamieszczamy kilka porad, stosowanie których pozwoli uniknąć niepotrzebnych tragedii.

Przede wszystkim należy:

• unikać kąpieli w miejscach nieznanych i niestrzeżonych, a korzystać z tych obszarów, gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają wyspecjalizowane służby ratownicze,
  • rodzice i opiekunowie powinni roztoczyć należytą opiekę i nie zostawiać dzieci samych podczas pobytu nad wodą, również w domu gdy w pobliżu znajduje się zbiornik wodny,
  • widząc dziecko przebywające samotnie na brzegu, nie należy przechodzić obojętnie.

Pamiętajmy, aby nie wchodzić do wody:

• po wypiciu alkoholu,
  • bezpośrednio po spożyciu obfitego posiłku,
  • w trakcie dłuższego opalania się, gdy ciało jest nagrzane słońcem (grozi nam wówczas szok termiczny).

Zanim ktoś wykona skok do wody powinien sprawdzić czy:

• skacze w miejscu bezpiecznym,
  • czy ukształtowanie dna pozwala na taki skok,
  • czy w wodzie nie ma porzuconych przedmiotów, które mogą spowodować przypadkową kontuzję.

Korzystajmy ze sprawnego sprzętu wodnego a osoby korzystające z takiego sprzętu prosimy o obserwowanie kąpiących się aby uniknąć przypadkowych kolizji. Tym samym apelujemy do kąpiących o nie podpływanie do osób korzystających z takiego sprzętu. Należy również właściwie oceniać swoje umiejętności pływackie, nie odpływać zbyt daleko od brzegu, zapewnić sobie asekurację innych osób - potrafiących pływać. Nie kąpać się samotnie.

źródło: strona KWP Katowice »