Start >> Bezpieczeństwo >> Bezpieczne wakacje
Bezpieczne wakacje
Rozpoczęły się wakacje. Dzieci, po dziesięciu miesiącach nauki wyjeżdżają na kolonie i obozy, dorośli jadą na urlopy. Wiele osób wybierze aktywny wypoczynek nad wodą, wiele osób spędzi wolny czas podróżując. Częściej niż zwykle odwiedzane będą dyskoteki. Policjanci przypominają czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie.

Dziecko w domu:
  • Oddalając się z domu lub miejsca zabawy poinformuj osobę dorosłą.
  • Będąc w domu sam, nie otwieraj drzwi nieznajomym.
  • Otwierając drzwi zawsze pytaj o imię i nazwisko oraz cel wizyty, bo osoba, która podaje się za listonosza, może okazać się oszustem lub złodziejem.
  • Nie ulegaj namowom obcych osób i ich atrakcyjnym ofertom spędzenia wolnego czasu.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą
    :
  • Jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
  • Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu.
  • Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka - małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
  • Gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób - taka sytuacja często kończy się ich utratą.
  • Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie - rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie - taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych
    :
  • Uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych.
  • Jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii.
  • Nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.

Bezpieczeństwo w drodze na wypoczynek
    :
  • Najlepiej podróżuj w towarzystwie, a jeżeli nie jest to możliwe, to np. w autobusie siadaj jak najbliżej kierowcy.
  • W pociągu siadaj w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi.
  • Nigdy nie zostawiaj bagażu bez nadzoru.
  • Unikaj korzystania z przygodnych środków lokomocji - nigdy nie ma pewności jak zachowa się kierowca i np. w przypadku kobiet oferując pomoc nie będzie chciał wykorzystać sytuacji.

Dziecko na kolonii/obozie
    :
  • Sprawdzaj, kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje.
  • Uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowopoznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne (pedofil).
  • Uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
  • Przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

Zagrożenie wynikające z propozycji zażycia narkotyku lub środków odurzających
    :
  • Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, zwłaszcza w środkach komunikacji lub w dyskotekach, stanowczo odmawiaj.
  • Pamiętaj, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest prawnie zakazane.
  • O pojawieniu się narkotyków powiadamiaj opiekuna lub osobę dorosłą, w razie potrzeby - skontaktuj się z policjantem.

Zagrożenie wynikające ze spożywania alkoholu
    :
  • Zdecydowanie odmawiaj każdorazowej propozycji spożycia napoju alkoholowego.
  • Miej świadomość, że każdy rodzaj alkoholu działa na organizm tak samo, znosząc kontrolę świadomość zachowania i opóźniając reakcję.
  • Będąc pod wpływem alkoholu narażasz się na ryzyko stania się ofiarą przestępstwa lub jego sprawcą.

Ryzyko zagrożenia przypadkowymi kontaktami seksualnymi
    :
  • Unikaj miejsc ustronnych, nieoświetlonych i odludnych.
  • Zapewniaj sobie towarzystwo osób znanych i życzliwych.
  • Nie obdarzaj zaufaniem nieznajomych.
  • Jeżeli napad stanie się faktem, głośno krzycz np. "pali się", "pożar" lub poproś o pomoc konkretną osobę.

Inne bezpieczne zachowania (właściwe postawy)
    :
  • Nie wpuszczaj do domu nieznanych, obcych osób.
  • Nie obdarzaj zaufaniem nowopoznanych osób, które mogą wykorzystać łatwowierność celem zwerbowania do grupy psychomanipulacyjnej.
  • W rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi nie podawaj szczegółów dotyczących majątku i nieobecności dorosłych w domu.
  • Nie korzystaj z windy, gdy pasażerem jest osoba nieznana.
  • Zachowaj ostrożność w kontaktach z wolno biegającymi psami.
  • Będąc na dyskotece nigdy nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych - do podanego napoju mogły zostać dosypane substancje psychoaktywne, w różnym stopniu ograniczające świadomość.
  • Własny napój miej stale w zasięgu wzroku, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

źródło: strona Komendy Głównej Policji »