header
animation
Start >> Bezpieczeństwo >> Zagrożenia w sieci
Zagrożenia w sieci

UWAGA, INTERNET TEŻ MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY

Drodzy rodzice i drogie dzieci !

Coraz więcej ludzi wykorzystując anonimowość, jaką daje internet, próbuje nawiązywać różnego rodzaju kontakty, w tym przede wszystkim te najczęściej spotykane w komunikatorach - towarzyskie.

Niestety, jednak nie wszystkie te osoby mają uczciwe zamiary. Część z nich za pomocą komputera najpierw próbuje nawiązać "dobrą" znajomość, potem dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu zamieszkania i zwyczajach osoby, z którą prowadzi korespondencję, a następnie umówić się z nią na spotkanie.

I to właśnie spotkanie może skończyć się przykrym wydarzeniem, dlatego też w przypadku zawierania znajomości internetowych, zwłaszcza przez dzieci, muszą być przestrzegane podstawowe zasady bezpieczeństwa, tj.:

  • nigdy przez internet nie podajemy swojego wieku, adresu miejsca zamieszkania, numeru telefonu stacjonarnego oraz wszelkich informacji, na podstawie których można ocenić jak jesteśmy bogaci - my sami albo nasi rodzice;
  • nigdy przez internet nie ujawniamy naszych codziennych stałych zwyczajów, np. kiedy i gdzie chodzimy do pracy, szkoły, sklepu, ulubionej restauracji czy dyskoteki;
  • nigdy przy instalacji strony prywatnej na komputerze domowym, zwłaszcza do "czatów" czy grup dyskusyjnych nie podajemy swojego nazwiska, wieku, nr telefonu stacjonarnego, a zwłaszcza adresu z miejsca zamieszkania. Niestety, dla bezpieczeństwa musi wystarczyć NICK;
  • prowadząc korespondencję musimy pamiętać, że nigdy nie ma pewności, iż to co przedstawia nam druga strona jest prawdą. Wiele osób tak naprawdę ukrywa swoje poglądy, nastawienie, skłonności, a zwłaszcza negatywne cechy swego charakteru. By zaś utrzymać kontakt i osiągnąć swój cel z pewnością starają się być bardzo przyjazne, popierają nasze poglądy i prezentują siebie w jak najlepszym świetle.

 

Szczególną ostrożność w takim kontakcie musimy zachować, gdy nasz korespondent zacznie nam bardzo wiele oferować nie oczekując nic w zamian: pomoc, wsparcie, mile spędzony czas u siebie w domu czy u swoich znajomych, a nawet rzeczy materialne. Mogą to być próby wzbudzenia zaufania i uzyskania wiarygodności przez osoby, które nie mają wobec nas lub naszych dzieci uczciwych zamiarów.

źródło: strona KWP Katowice - Prewencja »