Start >> Bezpieczeństwo >> Rady dla dzieci
Rady dla dzieci
W ostatnich latach występuje bardzo dużo przypadków popełniania przestępstw na nieletnich, a dzieci stają się też często ofiarami wypadków drogowych. Aby ograniczyć to negatywne zjawisko, każde z dzieci musi przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa; dlatego:
  • Informuj zawsze rodziców lub opiekunów - gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
  • Baw się w grupie innych dzieci, a nie samotnie, w miejscach ustronnych.
  • Nie przyjmuj od osób obcych jakichkolwiek prezentów, np. słodyczy.
  • Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi.
  • Bądź nieufny wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne.
  • Nie otwieraj drzwi mieszkania ani drzwi klatki schodowej (domofonem) osobom obcym.
  • Nie opowiadaj osobom obcym, co posiadacie w domu, gdzie przechowywane są kosztowności i pieniądze.
  • Idź do szkoły drogą bezpieczną, często uczęszczaną. Nie przechodź "na skróty" przez miejsca ustronne.
  • Przechodź przez jezdnię w miejscach oznaczonych.
  • Przy przejściu oznaczonym sygnalizacją świetlną przechodź zawsze przy zielonym świetle.
  • Nie baw się w pobliżu jezdni, nie graj tam w piłkę.
  • Nie wybiegaj nagle na jezdnię.
  • Nie wskakuj do znajdujących się w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej.
  • Nie jeźdź na rowerze po jezdni, gdy nie masz do tego uprawnień. Taka jazda dozwolona jest w parku.
  • Baw się w miejscu do tego przeznaczonym. Nie wchodź na teren budowy, zakładów pracy.
  • Nie przebywaj nad zbiornikami wodnymi bez opieki dorosłych.
  • Nie baw się peterdami i sztucznymi ogniami.

źródło: strona KWP Katowice - Prewencja »